iDNES.cz

iDNES.cz - nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na českém internetu
Ve spolupráci s

MFDNES.cz

Nejčtenější seriózní deník v ČR

Naše weby:
Zprávy | Sport | Ekonomika | Kultura | Ona | Revue | Finance | Práce | Mobil | Technet | Hry | Auto | Bydlení | Cestování | Zdraví | Blog | více

Pondělí 11.6.2007

Hledat: 
Web: ZDRAVÍ


dukáty

Estetická medicína


Gynekologické záněty: doplněk moderní ženy

Kvasinkové záněty jsou nejčastějšími gynekologickými onemocněními.zvětšit fotografii...foto: Profimedia.cz
Kvasinkové záněty jsou nejčastějšími gynekologickými onemocněními.

11. června 2007  10:22
V bezpečí před ní nejsou ani děti, ani stařenky. Infekční hrozba se může skrývat prakticky kdekoli. Možná s ní vaše tělo právě bojuje. A až propukne, můžete si být skoro jistá, že jste se s ní nesetkala naposledy.

Záněty ženských orgánů diagnostikují lékaři odnepaměti. Avšak kvasinková onemocnění se v poslední době rozmohla do nebývalé míry, tato obtíž se dokonce považuje za nejčastější záminku k návštěvě gynekologa. Vzrůst výskytu kvasinkových nákaz je dáván do souvislosti s antibiotiky, přítomnými v přírodě a potravě, či s užíváním hormonální antikoncepce. Včas zaznamenané infekce pouze dočasně snižují kvalitu života postižené ženy a jsou poměrně lehce léčitelné, jejich podcenění však může vést až k neplodnosti.

Napáchat škody na ženském zdraví mohou též bakterie, viry nebo, jakkoliv se to zdá v dnešní době nepravděpodobné, i paraziti, jako jsou roztoči, vši, čmelíci a červi.

Pozor na nevěru i punčocháče
Faktorů, které se podílí na vzniku gynekologických zánětů, je celá řada. Odborníci varují před promiskuitou, nedostatečnou hygienou, stresem či těsným, neprodyšným oblečením. Nošení těsných kalhot, silonových punčocháčů a spodního prádla z umělých vláken rozhodně nepatří k vhodným činnostem.

Rizikovým chováním je i pohlavní styk před osmnáctým rokem života. „Ženský organismus je velice dobře chráněn před útokem různých infekčních zárodků. Ochranu poskytuje již samotná anatomická stavba těla a existence panenské blány, které se bohužel zbavují dívenky brzy. Přitom je pro ně velice důležité, aby blána zůstala neporušená, než se jim dovyvinou všechny ostatní orgány a také imunitní systém,“ vysvětluje MUDr. Svatava Škraňková.

Jenže ani malé dívky nežijící pohlavním životem se nemusí nákaze vyhnout. Ženská lékařka dále vysvětluje: „Dětská gynekologie se setkává s případy zvídavých holčiček, které si do pochvy zasunují různé předměty, tudíž se i jich mohou záněty týkat.“

Teplé počasí, sladkosti a záchodová prkénka
Infekce zanechávají trvalé následky. Od bolestí, uzávěrů vejcovodu, frigidity až po poruchy menstruace a zmíněnou neschopnost otěhotnět. Ublížit si může nevědomě i žena, která se neporadí s odborníkem a snaží se chorobu vyléčit sama pomocí volně prodejných léků. „Pálení a svědění může vyvolávat spousta jiných faktorů. Ženě se může zdát, že výtok vypadá stejně jako v předešlé, například kvasinkové infekci, avšak takové příznaky na ni nemusí ve skutečnosti vůbec poukazovat,“ upozorňuje doktorka Škraňková.

Označování horka či plavání na veřejných místech za původce intimních problémů je pohodlné, leč většinou nepravdivé. Teplé počasí riziko nákazy zánětem ženských orgánů zvyšuje jen nepatrně a koupání rovněž nepředstavuje zásadní hrozbu. „Pokud se jedná o velké vodní plochy, tak je pravděpodobnost nákazy skutečně malá. U přeplněného bazénu je riziko přenosu již vyšší, neboť voda je více či méně kontaminovaná.

Na co by si ale ženy měly dávat pozor na koupališti, je místo, kam si sedají. Vyhýbat by se měly vlhkému místu, zvlášť pokud na něm předtím seděl někdo jiný. Také je vhodné se z mokrých plavek co nejrychleji převléci do suchých,“ říká doktorka Škraňková a na pravou míru uvádí i pověru o nebezpečných záchodových prkéncích: „Výmluvy na záchodová prkénka jsou neopodstaněné. Na nich totiž většinou choroboplodné zárodky nepřežijí. Spláchnutím se na kůži prostřednictvím drobných kapiček ze záchodové vody dostat mohou, nebezpečí ale hrozí spíše oslabenému organismu.“

Konzumace sladkého má na vznik gynekologických zánětů ve většině případů jen zanedbatelný vliv. „Jestliže je žena zdravá a nepřejídá se, její tělo cukry normálně zpracuje. O ohrožení cukry se hovoří spíše u žen vystavených stresu a náchylných k prediabetickým stavům,“ vysvětluje lékařka.

Nejefektivnějším způsobem, jak snížit riziko opětovné infekční nákazy, je celková změna životního stylu k lepšímu, způsobem oblékání počínaje a zdravou výživou konče. Používání intimních mýdel a pěn rozhodně není zbytečné. Odborníci dále doporučují užívat laktobacily, které snižují pravděpodobnost vzniku střevních potíží a druhotně taktéž vznik gynekologických zánětů. Ovšem s mírou. „I laktobacilus, když je ho hodně, může způsobit zánětlivou reakci a pálení pochvy,“ tvrdí doktorka Škraňková.


Adéla Kovalčíková, iDNES.cz

s1TÉMA: Gynekologické záněty: doplněk moderní ženy

No tak nevím (Redi)
Užila jsem s se záněty nejrůznějších původů svoje a zkušenosti mám zcela opačné. Sladké vůbec nerada a dle obřího vyšetření se nakonec zjistilo, že co si nepřinesu z bazénu tak je z přehnaného mydlení. Omezení používání mýdla a koupání s tamponem a mám už 5 let klid po tříletém období s nejméně 6 záněty ročně (takže prakticky bez přestání :-)))
a jak je to když (fajnšmekr)
rád lížu? Můžu s toho mít pak nějaké záněty v krku nebo v puse? Přežívají tam ty potvory?
18. rok veku (notch)
"...dovyvinou všechny ostatní orgány a také imunitní systém...“Takze v 17 jeste nejsou organy a imunitni system vyvinut? Ani v 16?
Moc kecate. (bondy_)
Je celkem vseobecne zname, ze nejcastejsim spoustecim faktorem je nadmerna, nikoli nedostatecna hygiena, stejne jako vseobecne promoreni organismu Candidou, vznikle treba i po tom sladkem, jak popirate. Jinak vse, co se zde pise, je celkem mlaceni prazdne slamy, takoveto objevne poznatky ma kazda zenska, neni-li uplna blbka, pocinaje tak sestnactym rokem...
Re: Moc kecate. (Snehova vlocka)
Připojuji se k tomu, že sladké je silným faktorem. U mě to tak funguje. Stačí abych dostala narozenový dort bez mejdanu, kde bych ho mohla rozdat. Po týdnu, kdy snídáme dortíka, musím běžet na gyndu.

počet příspěvků: 5, poslední 11.06.2007 13:47
Vstup do diskuse
Reklama
Reklama


NEPŘEHLÉDNĚTEKouřit lze i zdravěji

Záleží také na držení cigarety.


Sex: čím později, tím lépe

Dřívější sex svádí ke kriminalitě.


Nová móda: císařský řez

Evropu zachvátila nebezpečná móda.


Jste tlustí? Může za to vaše matka

Obezita souvisí s časnou menstruací.


Co ještě nevíte o těhotenství

Fakta, která vás překvapí.

ReklamaReklama
ReklamareklamaReklama


Reklama